Menu

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) nedir?

 • yüksek tansiyon nedir belirtileri nelerdir
 • Details
 • Leave a Comment
 • Related Items

Kalbin kasılmasıyla pompalanan kanın atardamar duvarında yaptığı basınca kan basıncı veya tansiyon denir. Kan basıncı sistolik (büyük tansiyon) ve diyastolik (küçük tansiyon) olarak iki değerden oluşur. Kan basıncının 140/90 mmHg veya üzerinde olması yüksek tansiyon yani hipertansiyon olarak tanımlanır.

Ülkemizde geçen sene gerçekleşen ölümlerin %40’ı dolaşım sistemleri hastalıklarından oluşmuştur. Yüksek tansiyon yani kan basıncının yükseliği çoğu zaman belirti vermeden sinsice damarları etkileyerek damar sertliği, böbrek yetmezliği, kalp krizi – kalp yetersizliği, felç – beyin kanaması, görme bozuklukları gibi hastalıklara yol açarak insan hayatını tehdit eder. Bu nedenle belirti olmasa bile herkes tansiyonunu belli aralıklarla ölçtürmelidir.

Yüksek tansiyon hastasının yaşam tarzının sağlıklı ve dengeli bir şekile kavuşması ve bunun sürdürülebililmesi hem tedavinin hem de korunmanın en önemli parçasıdır. Sağlıklı yaşam şekline uyum sağlayıp bunu tam anlamıyla başaranlarda kan basıncı neredeyse bir tansiyon ilacının yapacağı etki kadar düşürülebilmektedir. Bu çaba sonuç verdiğinde hastanın kullandığı ilaç sayısı, ilaç dozu ve diğer muhtemel kalp damar hastalığı risk faktörleri de azalmaya başlayacaktır. Hastaya yaşam tarzı değişikliklerine uyum ile birlikte kullanması gerekli görülen antihipertansifler reçete edilmişse mutlaka düzenli kullanmalı ve hekim tavsiyesi dışında değişikliğe gitmemelidir.

Çağın en büyük problemlerinden olan hareketsizlik ve obezite yüksek tansiyonla yakından ilgili olduğundan haftada en az 5 gün ve en az 30 dakika egzersiz (yürüme) yapılmalıdır. Egzersizin yoğunluğu hafif – orta düzeyde (yanındaki ile konuşabilecek ama şarkı söyleyemeyecek zorulukta) olmalıdır. Yine bisiklete binme ve yüzme de tavsiye edilen egzersiz faaliyetlerindendir.

Sağlıklı bir yaşam şekli için; sağlıklı beslenin, tuz tüketimini azaltın, düzenli egzersiz yapın, şişmanlıktan (obeziteden) kaçının, alkol alımını sınırlayın, sigaradan uzak durun ve stresi azaltın.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon çoğu zaman belirti vermez. Yüksek tansiyon hastası pek çok kişi tansiyon sorununu ancak rutin olan kontroller sonucunda anlayabilir. Rutin bir kontrol yapılmayan tansiyon hastalarında ilerleyen zamanlarda böbrek ve kalple alakalı sağlık sorunları gelişebilir. Dolayısıyla tansiyon yüksekliğinde oluşan belirtilere dikkat etmeli, oluşan belirtiler muhakkak dikkate alınmalıdır.

Ayrıca hipertansiyon belirtileri arasında;

 • halsizlik,
 • yorgunluk,
 • burun kanaması,
 • kulaklarda çınlama,
 • yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma,
 • bazen çok sık idrara çıkma,
 • gece uykudan uyanıp idrar yapma
 • bacaklarda şişlik olabilir.

Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için neler yapmak gerekir?

 • Bol bol su içmeniz aynı zamanda da lif içeren gıdalardan bolca tüketmeniz gerekmektedir.
 • Günde en az yarım saat düzenli egzersiz yapmanı gerekmektedir.
 • Yemeklerde mümkün olduğunca tuz kullanmamalı günlük sodyum ihtiyacını en aza düşürmelisiniz.
 • Stresle baş etmeyi öğrenmeli,  strese neden olan faktörleri hayatınızdan uzaklaştırmalısınız.
 • Fazla kilolardan kurtulmalı, sağlıklı kilo oranına kavuşmalısınız.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi nasıl yapılır?

Hipertansiyon tedavisinde amaç kan basıncını 140/90 mm hg altına düşürmektir.  Eğer hastada şeker hastalığı, böbrek yetersizliği ve organ hasarı var ise kan basıncının daha düşük olması hedeflenir. Hipertansiyon tedavisinin temelinde yaşam tarzı değişiklikleri yatar.  Aynı zamanda hipertansiyon tedavisinin önemli bir bölümünü ilaç tedavisi oluşturur. Hipertansiyon tedavisi sırasında yaşam tarzı değişiklikleri, düzenli egzersiz, kilo kontrolü, tuz alımının kısıtlanması çok önemlidir. Tüm tedavilere dirençli hipertansiyon durumunda ise böbrek atardamarlarına işlem yapılarak kan basıncı kontrol altına alınabilir. İnme, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi hipertansiyonun yarattığı ciddi durumlardan korunmak için erken tanı çok önemlidir. Erken tanı koyulan ve kontrol altına alınan hipertansiyon yaşam kalitesini etkilemez.

Diğer tüm tedaviler gibi hipertansiyon tedavisi de kişiye özel olmalıdır. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan tansiyon ilaçlarının bağımlılık yaptığı ya da zararlı olduğunu düşünmek, sürekli ve uzun dönem ilaç kullanmanın getirdiği yan etkilere dayanarak bundan kaçınmak doğru değildir. Günümüzde kullanılan ilaçlar, tansiyonu düzenlerken, kalp-damar sistemini korur ve  böbreklerin  bozulmasını da engeller. İlaç tedavisinde, sadece tansiyonun kontrol altına alınması değil, diğer organların da korunması amaçlanmaktadır. Tedaviye uyum çok önemli olmakla birlikte hastaya uygun ilaç seçimi de çok önemlidir. Ayrıca hastanın tam kontrolü sağlandıktan ve tansiyonu düzenlendikten sonra ilaçların bırakılabileceği de unutulmamalıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yüksek tansiyon beslenme önerileri

Yüksek tansiyon hastaları için beslenme rehberi

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kanın damarlar üzerine uyguladığı basıncın normal değerlerinin üzerinde çıkmasıyla meydana gelir. Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları ve felç riskini artırır. Kan basıncındaki azalmayla, felç riski %38 ve kalp yetersizliği riski %50 azalır. …