Menu

Tuz tüketimini azaltmak için 10 ipucu

 • tuz tüketimi
 • Details
 • Leave a Comment
 • Related Items

Hepimizin yaşamı için tuzdan gelen sodyuma ihtiyacı vardır. 1 silme tatlı kaşığı tuz yaklaşık 5 gramdır ve bu miktardaki tuz 200 miligram sodyum içerir. Birçoğumuz için bu miktar günlük ihtiyacımız olan tuz ve sodyum alımına eşittir. Ancak ülkemizde tuz tüketimi önerilerin oldukça üzerindedir. Günlük sodyum alımınız arttıkça, sağlığınız tehlikeye girer. Tuzlu yiyecekler yediğinizde damarlarınızdaki kan miktarı artar ve bu durum kan basıncınızın artmasına neden olur. Kan basıncı arttığında kal hastalıkları ve kalp krizi riski de artar. Tuz: Azı karar, çoğu zarar

Tuz kullanımını nasıl azaltabiliriz?

 1. İşlenmiş yiyeceklerin tüketimini azaltın: İşlenmiş yiyecekler genellikle besin öğesi açısından fakirdir, ancak tuz içeriği bakımından zengindir.
 2. Evde hazırladığınız yiyecekleri tercih edin: Ev dışında yenilen yiyeceklerin içeriğini kontrol etmek pek mümkün olmadığı gibi, genelikle lezzetli olması adına tuz içerikleri yüksektir.
 3. Sebze ve meyve tüketiminizi artırın: Sebze ve meyvelerin içerdikleri sodyum miktarı genellikle çok düşüktür. Her öğüne bir miktar sebze ve meyve eklenmesi, tuz içeriği yüksek olan besinlerin tüketim miktarını azaltacaktır.
 4. Peynir gibi süt ürünleri ve et kaynaklarına dikkat edin: Birçok peynir çeşidi, tuz içeriği nedeniyle yüksek tansiyon sodyum miktarına sahiptir. Selam, jambon, pastırma, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünleri de yüksek miktarda sodyum içerirler. Az tuzlu peynir çeşitlerini tercih edin ve şarküteri ürünlerinin kullanımını sınırlayın.
 5. Tuz tüketiminizi kademli olarak azaltın: Tuz tüketiminizi hemen azaltmak tat torumcuklarının bu duruma hemen uyum sağlayamaması nedeniyle oldukça zordur. Bu nedenle tuz tüketiminizi yavaş yavaş azaltın ve tat algınızı buna uyum sağlamasına izin verin.
 6. Masanızdan tuzu kaldırın: Elinizin altında bulunan bir tuzluk, fark etmeden yemeklere tuz eklemenize neden olur. Bu nedenle ilave tuz kullanımını önlemek için, masanızda tuz bulundurmayın.
 7. Etiket okumayı alışkanlık haline getirin: Paketli olarak aldığınız besinlerde mutlaka içindekiler kısmını okuyun ve ayrıca miktar olarak porsiyona düşen sodyum miktarını kontrol edin.
 8. Dışarıda yemek yerken az tuzlu istediğinizi mutlaka belirtin: Yemek siparişi verirken az tuzlu olmasını ve hazırlık aşamasında mümkün olduğunca buna dikkat edilmesini talep edin. Yemeğe ek olarak ilave edilen sos ve lezzet verici aromalardan olabildiğince kaçının.
 9. Sos ve çenilere dikkat edin: Yemeğe ilave edilen ya da yanında tercih edilen turşu, zeytin, ketçap, soya sosu, hardal veya paketli hazır sos ve çeşniler genellikle yüksek sodyum içeriğine sahiptir.
 10. Potasyum alımınızı artırın: Potasyum kan basıncı kontrolünde, sodyumun aksine çalışan bir mineraldir. Bu nedenle sodyum alımını azaltırken potasyum alımının artırılması kan basıncının düşürülmesini kolaylaştıracaktır. Genellikle birçok sebze ve meyve potasyum yönünden zengindir.

Günlük aldığımız tuzun büyük çoğunluğu (%75) ev dışında yediğimiz yemekler ve hazır yiyeceklerden alıyoruz. Bu nedenle dışarıda yemek yerken masada kesinlikle ilave tuz kullanmayın ve tuz miktarı düşük olan yiyecekleri tercih edin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir