Menu

Neden tam tahıldan yapılmış ürünler kullanmalıyız?

  • Details
  • Leave a Comment
  • Related Items

Tam tahıldan yapılmış ürünler, işlenmiş tahıl ürünlerine göre daha fazla lif ve besin öğesi içerirler. Ayrıca tam tahıl ürünleri daha yavaş sindirildiğinden, kandaki insülin hormonunun daha verimli kullanılması, tokluk süresinin daha uzun olmasını sağlar ve bu da ağırlık kazanımını engelleyici rol oynar.

Tam tahıl ürün grubunun içerisinde; tam tahıl unundan yapılmış ekmek ve unlu mamuller, kepekli ekmek çeşitleri, kepekli makarna, esmer pirinç ve tam tahıllı kahvaltılık gevrekler yer alır.

Ağırlığınızı azaltın

Kilolu veya şişman iseniz; diyetisyen kontrolünde ağırlığınızı %5-10 kadarını azaltmaya yönelik beslenme programı uygulayın. Haftada 500 gram ile 1 kilogram arasında ağırlık kaybetmeyi hedefleyebilirsiniz. Ağırlık kaybetmek kadar, mevcut ağırlığınızı korumak da çok önemlidir. Ağırlığınız arttıkça, vücudunuzdaki insülin hormonuna karşı direnç artar ve mevcut insülin hormonu gerektiği gibi kullanılamaz. Bu nedenle kan şekerinizi dengede tutmanız zorlaşır. Şişmanlık ve şeker hastalığı birlikte olduğunda, kalp hastalıklarına olan yatkınlığınız artar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir