Menu

Kan şekeriniz aşırı düşerse (hipoglisemi) ne olur?

  • kan şekeri düşerse ne olur
  • Details
  • Leave a Comment
  • Related Items

Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altına düşmesi hipoglisemi olarak tanımlanır. Gereğinden fazla insülin veya oral antidiyabetik ilaç kullanmak, ilaçları yanlış zamanda kullanmak, her zamankinden fazla egzersiz yapmak, alkol kullanmak, kadınlarda adet kanamasının başlaması, insülin enjeksiyonlarının yerini değiştirmek, sindirim güçlüğü, mide boşalmasının gecikmesi ve soğuk/ılık ortamdan çok sıcak ortama geçmek hipoglisemi için bir neden olabilir.

Hipogliseminin şiddeti

Hafif ise, açlık, titreme, terleme, dudakta ve dilde karıncalanma, solukluk, çarpıntı, huzursuzluk gibi klinik bulgar sonucu ana veya ara öğünlerden 15- 30 dakika öncesinden hipoglisemi oluşmuşsa vakit geçirmeden yenilenmesi gereken öğün yenilmelidir. Hipoglisemi öğün sonrası oluşmuş ise 1 çay bardağı meyve suyu veya limonata içilebilir.

Orta ise, baş ağrısı, karın ağrısı, bulanık görme, uyuşukluk, konuşma zorluğu, taşikardi, sinirlilik, soluluk v terleme gibi klinik bulgular sonucu 2-3 adet glikoz tableti veya ılık suda eritilmiş 1-2 tatlı kaşığı şeker veya 4-5 adet kesme şeker veya 1 büyük çay bardağı şekerli kola veya bir büyük çay bardağı meyve suyu veya 1 bardak süt alınmalıdır.

Ağır ise, bilinç kaybı ve konvülsiyon gibi klinik bulgulara karşı ağızdan gıda alınmayacak durumda bilinç kaybı mevcutsa paranteral glikoz veya glukagon enjeksiyonu gereklidir. Glukagon damar içine, cilt altına veya kas içine enjekte edilmelidir.

HİPOGLİSEMİ TEDAİSİNDE 15/15 KURALI NEDİR?

Kandaki glikoz düzeyi 70 mg/dl’nin altında ise 15 gram karbonhidrat (basit şeker) alınır, hareket etmeden veya başka bir besin yemeden 15 dakika beklenir ve 15. dakikada kan şekeri tekrar ölçülür.

Hipoglisemiyi tedavi ettikten 15 dakika sonra:

  • Kan şekeri 80 mg/dl’nin altında ise tekrar 15 gram karbonhidrat (nişastalı besin) tüketilir.
  • Kan şekeri 80mg/dl’nin üstünde ise ve henüz öğün zamanına 1 saat veya daha fazla zaman varsa tekrar 15 gram karbonhidrat (nişastalı besin) tüketilir.

PRATİK BİLGİLER

Bazı besin öğeleri, şeker ve insülin metabolizmasının düzenlenmesi için önemlidir. Bu besin öğelerini içeren yiyeceklere günlük beslenmenizde yer vermeyi unutmayın. Bunlardan ilki olan krom minerali; çiğ soğan, domates, et ve deniz ürünleri, tam tahıl tanelerinden yapılmış ürünler, yumurta ve peynir çeşitlerinde bulunur. Magnezyum minerali tüm yiyeceklerde farklı miktarda bulunmaktadır. En iyi kaynakları: kuru baklagiller, ceviz, badem gibi sert kabuklu yemişler ve tam tahıl taneleridir. Çinko minerali ise; etlerde, deniz ürünlerinde, yumurta, peynir çeşitleri ve ceviz, badem gibi sert kabuklu yemişlerde daha çok bulunur.

Meyvelerinizin üzerine tarçın ilave edebilirsiniz. Tarçın kan şekerinizin dengede kalmasına yardımcı olur ve kan kolesterol seviyenizi düşürebilir.

Günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapın. Bu şekilde hem kandaki insülin hormonunuz daha verimli kullanılır hem de ağırlık kontrolünüzü daha iyi sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir