Menu

Beslenme etiketi okuma: Satın aldığınız ürün kalp dostu mu?

  • beslenme bilgileri
  • Details
  • Leave a Comment
  • Related Items

Kalp sağlığını korumanın en önemli yollarından biri ürünleri bilinçli olarak satın almaktır. Bu nedenle besin etiketi okur – yazarlığı önemlidir. Aldığınız ürünün etiketinin üzerinde beslenme bilgileri, ürünün size sağlayacağı fayda ya da size vereceği zararlar hakkında bilgileri içerir.

Bir besin etiketinde nelerin bulunabileceğini ve bazı uyarıları göreceksiniz.

  • Aldığınız ürünün porsiyonunu göreceksiniz.
  • Aldığınız ürünün porsiyon başına kalori ve kalorinin yağdan gelen miktarını göreceksiniz.
  • Ürünün toplam yağ, doymuş yağ, kolesterol ve sodyum miktarını göreceksiniz. Bu besin öğelerinin mümkün olduğunda az olması kalp sağlığınız için önemlidir.
  • Ürünün karbonhidrat, lif, şeker, protein, bazı önemli vitamin ve minerallerin miktarını göreceksiniz. Ürünün 1 porsiyonunda 3 gram az lif olmaması önemlidir. Şeker miktarı ne kadar az, vitamin ve mineral miktarları ne kadar çok olursa, kalp sağlığınız için o kadar iyi olacaktır.

beslenme bilgileri

  • Besin etiketlerinde ürünün 1 porsiyonun, 1 paketinin ya da 100 gramının besin değerleri olabilir. Örneğin: yediğiniz ürün 200 gram olup, etiket bilgisi 100 gram olarak verilmiştir.
  • Bir besin diyet (light) ya da diyabetik olması, kalori içermediği ve istenildiği kadar yenilebileceği anlamına gelmez. Diyet bisküvi, çikolata, dondurma, kek ve kraker gibi ürünlerin birçoğu çok fazla yağ içerirler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yüksek kolesterol için beslenme

Yüksek kolesterol için beslenme rehberi

Kolestrol kan yağlarımızdan biridir ve vücudumuzda bazı hormonların, hücre duvarının ve bazı dokularının yapımında kullanılmaktadır. Vücudumuz için gerekli kolesterolün yaklaşık 1000 miligramı her gün karaciğerde üretilir. Kalan miktarı ise günlük olarak yeniden yiyeceklerden alırız. Bitkisel …

kalp ve damar yemek tarifleri ve besinler

Kalp dostu yemek tarifleri ve besinler

Kalp damar hastalıkları ülkemizde ve dünyada erişkinlerde en başta gelen ölüm nedenidir. Kalp damar hastalıklarını engellemek veya geciktirmek ve bu hastalığa yol açan nedenleri ortadan kaldırmak, çocukluktan itibaren başlayan sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ve kalp …

yüksek tansiyon beslenme önerileri

Yüksek tansiyon hastaları için beslenme rehberi

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kanın damarlar üzerine uyguladığı basıncın normal değerlerinin üzerinde çıkmasıyla meydana gelir. Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları ve felç riskini artırır. Kan basıncındaki azalmayla, felç riski %38 ve kalp yetersizliği riski %50 azalır. …